15 stycznia 2017 2 min to read

Wszystko, co warto wiedzieć o wełnie

Category : Artykuły

Wełna to materiał znany ludzkości już od około 6000 roku p.n.e., najstarsze znany wyroby wełniane datowane są na rok 4000 p.n.e. Popularność zyskała w czasach świetności Imperium Rzymskiego, kiedy to wraz ze skóra owczą, odziewała niemal całą populację. Wówczas z produkcji tej tkaniny słynęło miasto Tarentum, leżące na terenie dzisiejszych Włoch. Czasy średniowiecza, aż do XVI wieku, to dominacja Anglii, współcześnie największymi i najbardziej cenionymi producentami wełny są Australijczycy i Nowo Zelandczycy.

O wełnie i jej cechach

Wełna jest naturalną tkaniną, pozyskiwaną z sierści zwierząt. Jej cechy charakterystyczne, czyli dobra izolacja ciepłą, higroskopijność (czyli pochłanianie wilgoci) a także zapewnienie ochrony przed promieniami UV, sprawiają, że jest ona doskonałym wręcz do wytwarzania wysokiej jakości tkanin.

Jednak wełna to nie tylko przemysł krawiecki. Ze względu na jej wygłuszające właściwości, stosuje się ją chociażby do pokrycia młoteczków w fortepianach czy pianinach.

Jeżeli chodzi o handel, to jakość a co za tym idzie cena wełny, zależna jest przede wszystkim od jej grubości. Folguje się tu zasadzie, że im cieńsza, tym lepsza. Rekord w tym zakresie, to włókna o grubości 11,8 mikrona – które sprzedane zostały za 3000 dolarów za kilogram. Jednak za doskonałą uważa się wełnę o grubości 15,5 mikrona. Później podział wygląda następująco:

  • Ultrafine Merino <15,5
  • Superfirne Merino 15,6 – 18,5
  • Fine Merino 18,6 – 20
  • Medium Merino 20,1 – 23
  • Stron Merino >23

*Wartości wyrażone w mikronach.

Rodzaje wełny

Wełna dziewicza – czyli taka z pierwszego strzyżenia, zawierająca co najmniej 33% sierści jagnięcej. Sprawia to że włókna zachowują delikatność, jednak ze względu na specyfikę ich grubość to około 24 mikrony.

Wełna Merynosowa – Bezapelacyjnie najlepsza z wełn owczych. Bardzo miękka, puszysta z włóknami o grubości nawet 12 mikronów – gwarantującymi delikatność. Pozyskuje się ją ze specjalnej rasy owiec, a mianowicie Merynosów (wywodzą się z Azji, jednak występują też w Australii, Ameryce czy RPA). Jednak ze względu na swoją delikatność, jest też trudna w pielęgnacji, dlatego należy niezmiernie uważać podczas prania, bo najmniejsze niezastosowanie się do instrukcji może trwale uszkodzić materiał.

Wełna Kamel – Jak sama nazwa wskazuje, wytwarza się ją z sierści zwierząt z rodziny wielbłądowatych. To tkanina o bardzo dobrych właściwościach termicznych oraz cienkich włóknach. Jakościowo najlepsza wełna tego typu pozyskiwana jest z najmłodszych przedstawicieli gatunku.

Wełna z Alpaki – Miękka, delikatna, lekka a co najważniejsze bardzo wytrzymała tkanina. Ze względu na trudny klimat, ten rodzaj wełny zapewnia idealną ochronę przed promieniami UV, jest w dużym stopniu hipoalergiczna a także nie absorbuje obecnych w powietrzu pyłków i zanieczyszczeń, co czyni ją łatwiejsza w pielęgnacji. Wyróżnia się też właściwościami termicznymi oraz rozciągliwością – nawet trzy razy większą niż wełna owcza. Jednakowoż wysoka jakość niesie ze sobą cenę, wełna Alpak jest towarem ekskluzywnym, rzec można, że 400 razy bardziej ekskluzywnym niż jej owczy odpowiednik. 400 razy, ponieważ to właśnie tyle mniej produkuje się wełny Alpak w porównaniu z tą owczą.

Leave a comment

Newsletter subscribe