23 kwietnia 2017 3 min to read

Vintage – czym się różni od stylu retro?

Category : Artykuły

Styl – każdy ma swój. Istnieją grupy osób, które są fanami danego nurtu w modzie. Ubierają się podobnie, urządzają w konkretny sposób mieszkanie czy też zbierają przedmioty wyróżniające się w pewnym stylu. Jednak co w momencie, w którym trendy są ze sobą mylone? Często spotyka się osoby, które mówią o vintage, a mają na myśli retro i na odwrót. Kiedy chcemy zacząć stosować dany styl wypadałoby dowiedzieć się najpierw czym on się charakteryzuje i o co w nim chodzi. Czym właściwie różnią się dwa wyżej wymienione style i jak je rozpoznać?

Oba są do siebie bardzo podobne, dlatego nie zawsze da się odróżnić je na pierwszy rzut oka. Osoba mniej wprawiona może nie zauważyć ich odmienności wcale. Jak w takim razie nie ulec pomyłce? Należy wgryźć się w temat i zrozumieć czym jest vintage, a czym retro. Wtedy różnica staje się zauważalna. Jeśli nie chcemy wprowadzić rozmówcy w błąd a chcemy pociągnąć pogawędkę o modzie to powinniśmy zainteresować się konkretnym znaczeniem poszczególnych pojęć, określeń i cechami charakterystycznymi danego stylu. Wiedza taka pomoże nam zdefiniować, kiedy właściwie możemy mówić o vintage, a w jakim przypadku będzie to jednak retro i dlaczego.

Vintage – z czym to się je?

Jest to trend doceniający rzeczy stare, zazwyczaj takich które mają więcej niż dwadzieścia lat. Dużym atutem rzeczy w stylu vintage jest to, że są z dobrych materiałów i niezniszczone. Nierzadko są to rzeczy szokujące, powszechnie uznawane za brzydkie. Osoby zainteresowane tym stylem i rozpowszechniające go potrafią jednak wydobyć z nich piękno i ostatecznie sprawić, że vintage ma swój urok i nadaje szlachetności zwykłym, codziennym, starym i zapomnianym ubraniom lub przedmiotom. Dzięki stylowi temu niemodne rzeczy mogą wrócić do obiegu jako wartościowe i cenne przedmioty. Popularnością zwłaszcza cieszą się stare ubrania, buty i biżuteria, choć również pomieszczenia urządza się w stylu vintage.

Sprawdź ciekawe kreacje vintage w Decobazaar.

A co z retro?

Określenie to opisuje styl, gdzie rzeczy czy przedmioty stylizowane są na stare, ale z elementami obecnej mody. W rzeczywistości są to jednak nowe rzeczy, które mają jedynie imitować trendy w modzie, które występowały kiedyś a teraz zostały już zapomniane. Retro jest dobre dla osób, którym bardzo podoba się styl vintage, ale nie mają możliwości aby go stosować (w ich szafach nie znajdzie się żadna stara, zapomniana bluzka a strych oczyszczony został z zabytkowych mebli parę lat wcześniej) albo jest dla nich zbyt radykalny i wprowadziłyby do niego powiew świeżości. W takim przypadku styl retro przychodzi z pomocą.

Style te są bardzo podobne a jednak się różnią. Stosując styl retro nie można mówić, że chodzi się w ubraniach vintage, gdyż są to zupełnie dwie inne rzeczy. Również w drugą stronę to nie działa. Choć na pierwszy rzut oka różnice nie są widoczne to przy głębszym przeanalizowaniu okazuje się, że każdy z tych stylów ma swój klimat i swoje cechy, których nie należy mieszać ze sobą.

Różnica między vintage i retro jest znacząca. Nie znaczy to jednak, że różnią się kompletnie. Nie martwmy się zatem kiedy zdarzy nam się pomylić te dwa pojęcia. Wtedy należy się poprawić i wyjaśnić, że znamy różnicę a pomylić może się przecież każdy!

Leave a comment

Newsletter subscribe