15 sierpnia 2011 1 min to read

Jak powstawały pierwsze lumpeksy?

Category : Artykuły, Lumpeksy

Lumpeksy, jak większość tego, co dobre, przyszły do nas z Europy Zachodniej, gdzie już w latach 60. XX wieku powstawały sieci sklepów, w których używaną odzież sprzedawano. Ich lokalizacja w niczym nie przypominała tego, z czym mam do czynienia do dzisiaj. Sklepem mógł być garaż albo stół ulokowany przy drodze.

Taką formą sprzedaży, jak i kupna zainteresowali się przede wszystkim członkowie różnych subkultur ? hipisów, punków, czy heavymetalowców, ale też środowisko artystów i innych osób o odmiennym, niż przyjęty, sposobie bycia. Kto by pomyślał, że zjawisko lumpeksów ewoluuje ? zwłaszcza, że wcześniej odzież używana zbierana przez organizacje dobroczynne miała być przeznaczona dla biednych.

 

Dziś społeczeństwo jest coraz bardziej zamożne, a mimo tego lumpeksy nie tracą na popularności, a nawet wręcz przeciwnie ? ich liczba, według Gazety Prawnej, sięgała w lutym 2011 roku 23,5 tysiąca! Dlaczego? Bo charakter sklepów uległ zmianie. Dziś mało które kojarzą się z górą ubrań w koszach, a raczej z ładnie posegregowanymi ubraniami, obowiązkowo na wieszakach. Z lumpeksami zaczyna być tak, jak ze sklepami-sieciówkami, typu H&M, czy Reserved i tymi bardziej ekskluzywnymi sklepami, choćby pokroju Monnari, czy butikami znanych projektantów ? można trafić na takie, gdzie spodnie kosztują 10 zł, ale też takie, gdzie ceny nie spadają po niżej dwustu. I jedne i drugie mają wzięcie!

Leave a comment

Newsletter subscribe