historia torebki damskiej

19 grudnia 2016 3 min to read

Historia torebki damskiej

Category : Artykuły

Historia torebki damskiej jest stosunkowo krótka, choć historia toreb sięga starożytności. Już na egipskich hieroglifach można zauważyć mężczyzn noszących torebki, przywiązane do mieczy. Co ciekawe nie spotkamy w tym czasie nigdzie kobiety z torebką, wynika to stąd, że kobieta w tym czasie nie posiadała niczego wartościowego, co by mogła ze sobą nosić. Kiedy więc to kobiety zaczęły nosić torebki?

Początki torebek damskich

Historia torebki damskiej zaczyna się na przełomie XVII i XVIII wieku wtedy to w kobiecym ubiorze ważną funkcję zaczynają pełnić akcesoria. Pojawiają się w tym czasie kieszenie w formie torebki przyczepiane pod spódnicą przy pomocy eleganckiego klipsa z łańcuszkami – châtelaine. Służyło to do przenoszenia perfum, lusterka czy nożyczek.

Woreczki na przybory

Kiedy w XVIII wieku za najgorszą z kobiecych przywar uważa się lenistwo, kobieta nawet podczas spotkania towarzyskiego nie pozostaje bezczynna. Jej ręce są więc ciągle zajęte robótkami ręcznymi, a przybory potrzebne do tego trzymane są w zdobionym, ściąganym tasiemką woreczku, który staje się prekursorem damskiej torebki.

Śmiesznotki

Po Rewolucji Francuskiej zmieniła się konstrukcja sukni, w której nie było już miejsca na kieszenie. Wzbudziło to wręcz oburzenie, gdyż najbardziej intymna część damskiej odzieży miała być teraz noszona na wierzchu, o czym świadczy to jak nazywano torebki  – śmiesznotki. Na początku modele przyjmowały postać tych znanych już wcześniej tj. woreczków. Chociaż natrafiano na różne kształty. Towarzyszący pasek wraz z torebką stał się symbolem głównie kobiet pracujących.

XIX wiek –kolej i walizki podróżne

W XIX wieku z uwagi na szybki rozwój kolei ludzie coraz częściej podróżują, również na dalekie odległości. Wtedy to zaistniało zapotrzebowanie na walizki do podróży oraz powstają jedne z najbardziej znanych i cenionych dziś firm zajmujących się produkcją damskich torebek Louis Vuitton oraz Émile Hermés.

Początek XX wieku – typowe torebki

Początek XX wieku to już prawdziwa popularność torebek. Zaczyna się różnicować typy torebek w zależności od pory dnia oraz ubioru. Przed południem nosi się torby skórzane, największe znajdują się w rękach feministek. Po południu torebki z tkaniny, a wieczorem błyszczące, kosztowne, balowe woreczki.

Lata międzywojenne – odejście od kobiecości

Lata międzywojenne to wiele zmian w modzie damskiej. Ideałem staje się chłopięca sylwetka, a gorsety przestają być w modzie. Kobieta zaczyna nosić kostiumy i luźne sukienki do łydki oraz stosuje ostry makijaż. Wtedy też najczęściej widywane są na ulicach torebki kopertowe – duże, przedpołudniowe oraz małe, wieczorowe. Cartier w tym czasie zaczyna tworzyć pierwsze oprawy jubilerskie do torebek.

Powojenny powrót

Po wojnie ograniczenia w wykorzystaniu skóry powoduje, że torebki tworzy się z bardzo różnych materiałów. Wtedy powstaje jedna z ikon mody od Gucciego, czyli torebka na bambusowych rączkach. Czasy powojenne przynoszą też powrót kobiecości, torebki na ramię zostają rzucone w kąt, triumfy święcą torebki do ręki. W lutym 1955 roku swoją premierę ma torebka Chanel 2.55., która staje się torebką kultową, obecnie ceny tego modelu zaczynają się od 6 tysięcy złotych. Charakteryzuje się ona specyficznym pikowaniem w kształcie rombów.

Kwiaty, wszędzie kwiaty

Lata 60. to ruch Flower Power, przeważają wzory kwiatowe, torebki noszone na długim wąskim pasku a materiał, z którego się tworzy to czarny lub biały vinyl. Kolejna dekada to symbol kobiety pracującej, czyli duża, wygodna, skórzana torba.

Birkin – marzenie każdej kobiety

Lata 80. to wysyp modowych talentów. Ważnym akcesorium stają się sportowe plecaki. Dior tworzy w tym czasie torebkę Lady Dior, którą wręcza księżnej Dianie. Hermés przedstawia też swoją torebkę Birkin, za którą kobiety gotowe są oddać fortunę.

Dziś style torebek są łączone, przeważa różnorodność, chociaż klasyczne modele nadal są cenione. Polecam szczególnie ręcznie tworzone, ciekawe, oryginalne i jedyne w swoim rodzaju torebki w decobazaar (sklep internetowy).

Leave a comment

Newsletter subscribe